Przejdź do treści

Lista spraw, które warto przemyśleć przed ślubem

  Ślub, przy odrobinie szczęścia, wydarzy się tylko raz. Jest wiele elementów, nad którymi warto się zastanowić. Najpierw one, a później kilka spraw, które na weselu/ślubie można by usunąć lub zaplanować w innym czasie.

  Czy na pewno chcę wziąć ślub?

  Pytanie dosyć zasadne. Należy pamiętać, że są różne powołania, różne ścieżki, którymi człowiek idzie do szczęścia. Nie każdy się też nadaje do małżeństwa.

  Czy jestem gotowy/gotowa?

  Możecie zrobić sobie rachunek sumienia, po którym dojdziecie do wniosku, że tak chcemy wziąć ślub. Ale to, że chcecie nie oznacza, że już możecie. Miłość wymaga czasu i wysiłku, poznania drugiego człowieka i swoich pobudek. Oczywiście, nie ma co popadać w skrajność, bo jeżeli chcecie czekać do momentu, aż będziecie pewni to nigdy się nie doczekacie. Wątpliwości są zawsze, tylko jaki są ich przyczyny?

  Co musi się znaleźć na ślubie/weselu?

  Poza oczywiście Parą Młodą.

  To znaczy jakie elementy, szczegóły uroczystości czy późniejszej zabawy uważacie za obowiązkowe, a które można pominąć. Niekiedy Wasze wizje mogą się odrobinę różnić, więc przygotowania do ślubu są świetnym sposobem do dyskusji.

  Dobry ksiądz

  Zarówno ten, który będzie Was spowiadał jak i ten, który będzie pośredniczył przy Waszej przysiędze. Wybierzcie mądrze, najlepiej żeby znał Was oboje.

  O tym dużo osób zapomina albo nie wie, że ślubu udzielają sobie sami małżonkowie. Kapłan jedynie potwierdza i pośredniczy w ich ceremonii.

  Zabawy i piosenki weselne

  Są różne definicje dobrej zabawy, ważne żebyście i Wy, i ludzie dookoła byli radośni. Uzgodnijcie z DJ-em co może się znaleźć, a czego absolutnie nie tolerujecie.


  A oto kilka moich propozycji, które, przede wszystkim na weselu, można by zmienić lub usunąć.

  Prezenty pod kościołem

  Niektórym mogą się przypomnieć czasy PRL-u kiedy stało się w długich kolejkach i czekało ze zniecierpliwieniem aż osoba przed nami zakończy swoje sprawy i my będziemy mogli się dopchać.

  Gorzko, gorzko

  Całujcie się kiedy chcecie, a nie kiedy Wam karzą.

  Niedopasowana piosenka na pierwszy taniec

  Ten taniec będzie pierwszą rzeczą, którą zrobicie razem jako małżeństwo. Sprawcie żeby był dopasowany do Was i Waszych charakterów. Nawet jak pomylicie kroki nie przejmujcie się, ale wyciągnijcie lekcję na przyszłość.

  Zapraszanie pewnych osób, bo tak trzeba

  To jest Wasz dzień i ma być jak najwspanialszy. Jeżeli nie zaprosisz jednej ze swoich ciotek, bo ostatnim razem widzieliście się dwadzieścia lat temu i nawet nie pamięta jak wyglądasz, to raczej świat się nie zawali. Niech będą z Wami ludzie, którzy Was uszczęśliwiają.

  Picie zbyt dużej ilości alkoholu

  Daleko mi od bycia abstynentką, ale picie wieczorem/rano żeby następnego dnia nie pamiętać co się robiło nie jest wskazane. Alkohol np. wino może człowieka rozweselać i można pić dla celów towarzyskich. Nawet w Pieśni nad Pieśniami jest fragment:

  Jedzcie, przyjaciele, pijcie, upajajcie się, najdrożsi!

  Upajajcie, nie upijajcie.

  Co warto jeszcze przemyśleć przed ślubem/weselem?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *