Przejdź do treści

O świętej, której zmieniono życiorys

  Dzisiaj, 22 lipca, obchodzimy jej wspomnienie.

  Maria Magdalena, czy jak kto woli Maria z Magdali, żyła w I w. n. e. była jedną z kobiet, które chodziły za Jezusem słuchając Jego nauk. Mamy o niej mało informacji:

  • Jezus wyrzucił z niej siedem złych duchów
  • wspierała, tak jak i inne kobiety, Jezusa materialnie i słuchała Słowa Bożego
  • stała pod krzyżem razem z Maryją, Matką Jezusa, Janem Ewangelistą i Marią, żoną Kleofasa
  • spotkała aniołów przy grobie i Jezusa Zmartwychwstałego
  • przekazała Apostołom informację o zmartwychwstaniu.

  Skąd zatem wziął się pomysł, że była cudzołożnicą?

  Papież Grzegorz Wielki pod koniec VI w. połączył trzy postacie: jawnogrzesznicy obmywającej Jezusowi nogi drogim olejkiem, Marii z Betanii (siostry Marty i Łazarza) oraz Marii Magdaleny w jedną osobę. Nie miał ku temu podstaw historycznych, ale retoryczne i kaznodziejskie. Chciał dzięki temu pokazać przemianę kobiety, od grzesznicy do tej, której serce płonie ogniem miłości.

  Dawni Ojcowie Kościoła (Tertulian, św. Augustyn, św. Bernard) ani nie potwierdzają ani nie zaprzeczają tej informacji.

  Czy jednak zdania zawarte w Biblii trzeba by było jeszcze pogłębiać? Maria Magdalena pokazuje postawę osoby, która doświadczyła w historii swojego życia miłosierdzia Boga i przyjęła je z wdzięcznością. Co więcej nie boi się wyszydzenia i stoi wytrwale przy Tym, który odmienił jej życie. Na końcu, z informacji biblijnych, przekazuje Apostołom informację, że Jezus Zmartwychwstał tak jak zapowiedział.

  Maria Magdalena jest patronką: magdalenek, kobiet szczerze pokutujących, uczniów, studentów, dzieci mających trudności z chodzeniem, ogrodników [kiedy Jezus się jej ukazał myślała, że to ogrodnik] i więźniów.

  Zobacz też inny wpis o świętych:

  Bibliografia:

  Deon, 10 rzeczy, które warto wiedzieć o Marii Magdalenie, https://deon.pl/wiara/10-rzeczy-ktore-warto-wiedziec-o-marii-magdalenie,401048

  Maria Magdalena, https://www.mariamagdalena.pl/s/679753862905479168/patronka

  Twoja Historia, Biblijna Maria Magdalena wcale nie była nierządnicą. Skąd właściwie wzięło się to przekonanie?, https://twojahistoria.pl/2019/02/19/biblijna-maria-magdalena-wcale-nie-byla-nierzadnica-skad-wlasciwie-wzielo-sie-to-przekonanie/

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *