Czasami jest taki moment kiedy spotykasz kogoś po raz pierwszy w życiu, w milczeniu patrzycie sobie w oczy, oboje chcecie porozmawiać, ale żadne z Was nie inicjuje tej rozmowy.
Jeżeli ta sytuacja wydaje Ci się znajoma to mam pocieszenie, a przynajmniej pocieszenie na poziomie intelektualnym. Istnieje takie słowo, który opisuje tę sytuację i brzmi ono następująco:
Mamihlapinatapai
Słowo to pochodzi z niemal wymarłego języka Jagan i w 1994 zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa jako najbardziej treściwe słowo, które coś znaczy.
Nie wiem czy cokolwiek pomogłam, ale mam nadzieję, że tak.
Jak zatem wiedza o tym osobliwym słowie może w jakikolwiek sposób pomóc w życiu?
Czasami brakuje nam odwagi do wykonywania zadań. Niby wiemy, że powinniśmy coś zrobić, ale nie robimy tego, niczym jeden z tej dwójki ludzi, który ma nadzieję, że to druga osoba zacznie.
Zdarza się też tak, że prokrastynujemy, ale o tym mogłabym napisać cały esej, gdyby nie fakt, że i tak raczej bym go nie skończyła, jak z resztą wiele projektów w moim życiu.
Istnieje coś takiego jak prawo Hofstadtera, dowiedziałam się o nim przed momentem, kiedy w końcu udało mi się dokończyć oglądać odcinek o tym jak radzić sobie z prokrastynacją. Douglas Hofstadter stworzył prawo, które brzmi: „wszystko zajmuje więcej czasu niż zakładasz, nawet jeśli weźmiesz pod uwagę prawo Hofstadtera”.
Łącząc w jedno mamihlapinatapai oraz powyższe prawo, można dojść do wniosku, że znalezienie męża/żony/przyjaciela/towarzysza życiowego może zająć zdecydowanie więcej czasu niż się planowało. Nawet pomimo szczególnego patrzenia sobie w oczy.
Bibliografia:
Waters, Donald J.; Commission on Preservation and Access (1992). Electronic technologies and preservation. Commission on Preservation and Access. p. 7.
Mamihlapinatapai [na oficjalnej stronie poświęconej rekordom Guinessa]: https://www.guinnessworldrecords.com/news/2022/3/worlds-least-common-language-yagan-dies-out-completely-696065